Elite

Velkommen til eliteholdenes hjemmeside.

Alle herrespillere.... Husk mødet på mandag d. 22-01-2018 kl. 1900 i klubhuset. Dagsorden er udsendt pr. mail.

Vi sluttede sæson 2017 som den startede. 1 damehold i kvalifikationsrækken og 2 herrehold i henholdsvis 5. division og kvalifikationsrækken.

Vi er nu begyndt at se frem mod sæson 2018 med delvis nye holdledelser og nye mål.

Puljerne til 2018 ser ud som følger:

Damerne i kvalifikationsrækken: Benniksgaard-Aabenraa-Nordborg

Herrerne i 5. Division Vest: Ribe-Breinholtgaard-Aabenraa-Nordborg

Herrerne i kvalifikationsrækken: Fredericia-Lillebælt-Sønderjylland-Nordborg

Spilledatoerne er også fastlagt: 05 + 06 maj - 16 + 17 juni - 18 + 19 august.

Oprykningsspil for damerne 15 september og for herrerne 16 september.

KOM GERNE UD PÅ BANEN OG STØT KLUBBENS SPILLERE

Holdledelse

DAMER

Rikke Andersen

Tlf: 2782 5732

frankrikke@email.dk​

HERRER​

Henrik Clausen

Tlf: 3141 9171

el-let@el-let.dk

Jan Heiss

Tlf: 4070 2020

jheiss@arroweurope.com

Axel Nielsen

Tlf: 2688 1309​

Holdledelse

​Holdledelserne er ansvarlige for:​

  • Udtagelse af hold.
  • Træningsmetoder.
  • Fastlagt budget.
  • Kørsel.
  • Traktement.
  • Pressekontakt (efter aftale med kommunikationsafdelingen).
  • Sponsorer (efter aftale med sponsorudvalg)
  • Disciplinært: Opfølgning af fastsatte regler, såsom spilleform til UT-match, mødepligt til samlinger, udelukkelse af deltagere.
Udtagelseskriterier
  • Resultat i matcher
  • Aktuel form
  • Resultat i udtagelses-matcher
  • Handicap
  • Nærvær
​Truppen

Sammensætning

  • Til hver spillerunde udtages: For damerne 1 hold med 5 deltagere + reserver. For herrerne 2 hold med 7 deltagere + reserver.  

Deltagerne modtager følgende:

  • Individuel træning
  • Træning i gruppe
  • Samt forhåbentlig gode oplevelser

Deltagerne forpligter sig til:

  • at deltage i aftalt træning
  • at deltage i aftalte samlinger
  • at deltage i aftalte arrangementer
  • at deltage i aftalte klubaktiviteter

Afbud:

Ordensregler:

  • Deltagerne skal respektere beslutninger fra holdledelsen og træner.
  • Deltagerne skal fremstå på sådan en måde at det promoverer Nordborg Golfklub på en sportslig og god måde.
  • Deltagerne skal støtte holdkammeraterne.

  • Deltagerne skal overholde gældende dresscode.

Dopingkontrol:

Tilmeldte hold er forpligtede til at lade deres spillere medvirke i dopingtest før, under, og efter turneringen - og brugen af ulovlige medikamenter eller metoder er strengt forbudt. Overtrædelse kan for de enkelte spillere medføre karantæne, og for holdet medføre diskvalifikation, fratagelse af placering og tvangsnedrykning i henhold til principperne i det internationale WADA kodeks - der, sammen med aktuel liste med forbudte stoffer og metoder, kan findes på Anti Doping Danmarks hjemmeside: www.doping.dk
Hvis en spiller nægter at medvirke i dopingtest, udebliver eller forsøger på at manipulere testen, behandles sagen af Anti-Doping som ved en positiv prøve.

Træning​

Elite 2018

​Damerne spiller hver onsdag omkring kl. 16:30.

Herrerne spiller hver mandag omkring kl. 16:00

Vi mødes enten på puttinggreen eller på driving-range.

Der spilles enten slagspil eller hulspil. Dette afgøres fra gang til gang af holdledelsen.

Derudover arrangeres der i løbet af sæsonen fællestræninger for alle spillere med klubbens Pro Rene Klausen.

Ved fællestræninger lægges fokus på den enkelte spillers behov og der arrangeres diverse fælles øvelser, typisk omkring det korte spil og put's.​

Spilleprogram​

​Damernes spilledage 2018 i kvalifikationsrækken pulje 15​:​

Lørdag 05-05 mod​

Aabenraa i Nordborg​

kl 10:20​

Søndag 06-05 mod

Benniksgaard i Benniksgaard

kl 10:20​

Lørdag 16-06 

Fridag

Søndag 17-06 mod

Aabenraa i Aabenraa

kl 09:10

Lørdag 18-08

Fridag

Søndag 19-08 mod

Benniksgaard i Nordborg

kl 10:20

Der er oprykningsspil for damerne d. 15. september i Vestfyns Golfklub.

​Herrernes spilledage 2018 i kvalifikationsrækken pulje 29:

Lørdag 05-05 mod​

Lillebælt i Nordborg

kl 09:10

Søndag 06-05 mod

Fredericia i Fredericia

kl 09:10

Lørdag 16-06 mod

Sønderjylland i Nordborg

kl 09:10

Søndag 17-06 mod

Lillebælt i Lillebælt

kl 08:00

Lørdag 18-08 mod

Sønderjylland i Sønderjylland

kl 09:00

Søndag 19-08 mod

Fredericia i Nordborg

kl 09:10

Der er oprykningsspil for herrerne d. 16. september i Breinholtgaard.

Herrernes spilledage 2018 i 5. division Vest pulje 8​:

Lørdag 05-05 mod​

Aabenraa i Nordborg

kl 08:00

Søndag 06-05 mod

Breinholtgaard i Breinholtgaard

kl 09:50

Lørdag 16-06 mod

Ribe i Nordborg

kl 08:00

Søndag 17-06 mod

Aabenraa i Aabenraa

kl 08:00

Lørdag 18-08 mod

Ribe i Ribe

kl 08:00

Søndag 19-08 mod

Breinholtgaard i Nordborg

kl 08:00

Der er ikke oprykningsspil. Puljevinderen rykker direkte op i 4. division.

Resultater

​RESULTATERNE for 2018 vil blive opdateret løbende.

Damernes resultater 2018 i kvalifikationsrækken.

Lørdag 05 maj mod Aabenraa i Nordborg ​
Søndag 06 maj mod Benniksgaard i Benniksgaard ​
Lørdag 16 juni Fridag ​
Søndag 17 juni mod Aabenraa i Aabenraa ​
Lørdag 18 august Fridag​
Søndag 19 august mod Benniksgaard i Nordborg ​

Herrernes resultater 2018 kvalifikationsrækken.

Lørdag 05 maj mod Lillebælt i Nordborg ​
Søndag 06 maj mod Fredericia i Fredericia ​
Lørdag 16 juni mod Sønderjylland i Nordborg ​
Søndag 17 juni mod Lillebælt i Nordborg ​
Lørdag 18 august mod Sønderjylland i Sønderjylland ​
Søndag 19 agust mod Fredericia i Nordborg ​

Herrernes resultater 2018 i 5. division Vest.

Lørdag 05 maj mod Aabenraa i Nordborg ​
Søndag 06 maj mod Breinholtgaard i Breinholtgaard ​
Lørdag 16 juni mod Ribe i Nordborg ​
Søndag 17 juni mod Aabenraa i Aabenraa ​
Lørdag 18 august mod Ribe i Ribe ​
Søndag 19 august mod Breinholtgaard i Nordborg

I er altid velkomne til at komme ud og heppe på Nordborg eliten!